Święta po japońsku

W Japonii osób deklarujących się jako Chrześcijanie jest ok. 1%, czyli trochę ponad milion ludzi. Pomimo niewielkiej liczby wyznawców tej religii, to w okresie świątecznym możemy na ulicach Tokio i nie tylko, podziwiać świąteczne ozdoby, lampki, świąteczne markety, choinki, wizerunki św. Mikołaja. Czym więc dla Japończyków jest ten magiczny okres i jak oni do niego podchodzą?.

W języku japońskim święta Bożego Narodzenia nazywają się クリスマス(kurisumasu). Dla japończyków jest to okres radości, swoiste święto radości i dzielenia się nią z innymi. Atmosfera świąt napawa ludzi optymizmem, a otaczające nas lampki choinkowe i wesoła muzyka potęgują to uczucie. Wigilia Bożego Narodzenia z kolei, jest w Japonii świętem miłości, można powiedzieć że są to drugie walentynki, które zresztą również wyglądają nieco inaczej w Japonii. Bardzo popularnym zwyczajem jest aby zakochani, w Wigilię udali się razem na romantyczną kolację, często wymieniają się prezentami. Jeśli osoba założyła już rodzinę ze swoją wybranką/wybrankiem to mogą to święto miłości obchodzić wspólnie przy posiłku. Najbliżsi wymieniają się kartkami, czasami prezentami. Dużo częściej wymiana prezentów związana jest z innym, tym razem japońskim zwyczajem obchodzonym również w grudniu. お歳暮(Oseibo) to zwyczaj obchodzony pod koniec roku, polega on na dawaniu drobnych prezentów osobom którym jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc i dobroć w ciągu roku. Obecnie zwyczaj dawania sobie prezentów może być zarówno związany z Oseibo jak i świętami Bożego Narodzenia. Za czasów panowania cesarza Akihito(cesarz Japonii w latach 1989-2019) przyjaciele i rodziny w Japonii spędzały wspólnie czas już 23 grudnia, jako że cesarz obchodził wtedy swoje urodziny, co w Japonii jest świętem państwowym. Jako, że cesarz Akihito dłużej nie panuje 23 grudnia to normalny dzień w Japonii.

Lampki i światełka ozdabiają parki, ulice, sklepy i markety stylizowane na niemieckie. W grudniu możemy być również świadkami pokazów świetlnych, które rozjaśniają grudniowe wieczory. A jeśli ktoś nie ma co robić w Boże Narodzenie to w Tokio jest Disneyland, który zaprasza na świąteczną zabawę.

Na Wigilijnym stole nie znajdziemy 12 potraw, zamiast tego w wigilię należy spożyć…..kurczaka z KFC, zwyczaj ten przybył do Japonii w połowie lat 70 XX wieku i do dziś ma się tam świetnie, amerykanie również nie narzekają. Oprócz tego, wspaniałym uzupełnieniem do wieczerzy jest クリスマスケーキ(kurisumasu keeki) czyli świąteczne ciasto. Piękne, świątecznie udekorowane(im bardziej tym lepiej), truskawkowe ciasto. 

26 grudnia atmosfera świąt się kończy, a ozdoby znikają z ulic i sklepowych wystaw. Na szczęście niedługo trzeba czekać na święto nowego roku, które dla japończyków jest jeszcze ważniejsze.

To jak, święta w Japonii?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Kultura

Sztuka teatralna

Japonia posiada długą i bogatą tradycję sztuki teatralnej w różnych jej formach i odmianach. Jest to niezwykle piękny i godny podziwu element japońskiej kultury, który od stuleci przyciąga ogromną publiczność. Japoński teatr można podzielić na kilka różnych form, które wykształciły się w różnym czasie. Tradycyjnie dzieli się on na 3 podstawowe formy sztuki: Nō(能), Kabuki(歌舞伎), […]

Więcej