Ukiyo-e

W okresie Edo(1603-1868) w Japonii swój rozkwit miała piękna sztuka malarska zwana Ukiyo-e(浮世絵). Jest to sztuka malarska z wykorzystaniem drzeworytu. Tematem prezentowanym na tego typu obrazach najczęściej był miejski styl życia, w tym codzienności życia w mieście, sceny z teatrów( jak np. tradycyjnego japońskiego Kabuki), chętnie portretowano kobiety( taki typ obrazów nazywano Bijin-ga), szczególnie Geishe, ale również wielu autorów przedstawiało krajobrazy z wyszczególnieniem góry Fuji. W ramach tej sztuki popularnym tematem stał się również Shunga (obraz wiosenny), czyli grafika erotyczna.

Ukiyo-e w języku japońskim oznacza obraz przemijającego, przepływającego świata. Na obrazach nie prezentowano zazwyczaj dalekiej przeszłości, bądź przyszłości. Autor malował to czego był świadkiem, co było mu bliskie i co dopiero miało przeminąć. Pierwsze obrazy, które były tworzone jedynie przy użyciu czarnego barwnika nazywały się sumizuri-e. Następnie, dzięki zastosowaniu techniki nazywanej nishiki-e obrazy stały się niezwykle barwne. Przez cały okres Edo wykształciły się różne techniki kolorystyczne, które różniły się zarówno stosowaną techniką jak i przewagą danego koloru lub kolorów. Nurt ten w okresie Edo rozwinął się na tyle , że powstało wiele szkół uczących sztuki Ukiyo-e. Powszechnie za prekursora tej sztuki uznaje się Moronobu Hishikawę(菱川師宣), który technikę drzeworytu stosował do ilustracji książek, a następnie wyodrębnił się samodzielny styl malarski. Jednak to nie Hishikawa był pomysłodawcą Ukiyo-e, a jego mentor nazywany mistrzem Kanbun.

Innymi znanymi twórcami sztuki Ukiyo-e byli np. Utagawa Hiroshige, Torii Kiyonaga, czy Hokusai Katsushika, którego dzieło ,, Wielka Fala w Kanagawie” z cyklu 36 widoków na górę Fuji, posiadam replikę. To tylko paru z wielu wspaniałych twórców tej niegdyś niezwykle popularnej i uwielbianej sztuki.

Ukiyo-e miało również ogromny wpływ na sztukę europejską i wielu impresjonistów kolekcjonowało obrazy Ukiyo-e i były one dla nich źródłem inspiracji. Obrazy są częścią wpływu jaką wywarła Japońska sztuka i kultura na Europę począwszy od XIX wieku, zjawisko to określa się Japonizmem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.