
Teraz coś dla wszystkich tych, którym ciężko rozstać się z ulubioną zastawą, filiżanką lub ceramiką, która na skutek nieszczęśliwego wypadku, potłukła się. Kintsugi(金継ぎ), lub też kintsukuroi(金繕い) to japońska metoda naprawiania potłuczonej ceramiki.
kin(金) oznacza złoto, tsugi(継ぎ) pochodzi od słowa tsugiawaseru(継ぎ合せる), które oznacza łączyć, za to tsukuroi(繕い) oznacza naprawianie. Razem więc określenie to oznaczać może łączenie ze złotem lub naprawianie złotem.
Legenda głosi, że metoda ta została zapoczątkowana gdy shogun Yoshimasa Ashikaga( realny władca Japonii w latach 1449-1473) zbił swoją ulubioną czarkę do herbaty. Władca wysłał naczynie do najlepszych, chińskich rzemieślników by ci naprawili szkody. Chińczycy do naprawy naczynia użyli metalowych klamr, aby połączyć części. Wygląd naczynia nie podobał się jednak władcy i zwrócił się o pomoc, tym razem do japońskich rzemieślników, aby ci znaleźli inny sposób. Japończycy połączyli elementy potłuczonego naczynią laką zmieszaną ze złotem. Laka to żywica, pochodząca z drzewa- Sumaka Lakowego. Tak powstała metoda naprawy naczyń, dzięki której władca mógł dalej cieszyć się swą czarką. Dzisiaj również metoda ta jest stosowana, a do laki można dodać sproszkowane złoto, jak również inne metale szlachetne.
Kintsugi jednak to coś więcej niż tylko metoda naprawy, sztuka ale to też filozofia.
Kintsugi, po pierwsze zwraca uwagę na to że sam proces naprawy staje się częścią historii przedmiotu, a wyeksponowanie przy użyciu złota miejsc pęknięć- ,,blizn” tworzy unikalny i cenniejszy przedmiot. Naczynie które pękło nie jest nienaprawialne, złote blizny stają się jego częścią i razem z nim tworzą nową historię. Kintsugi pokazuje, że piękne jest to co niedoskonałe, kruche, dotknięte przez ząb czasu, a złoto wypełniające ,,rany” podkreśla przeżyte doświadczenia i udane zakończenie procesu naprawy.
Po drugie, jak zapewne niektórzy już się domyślają, filozofia kintsugi odnosi się do ludzkiego życia i egzystencji. Tak jak pęknięte naczynie człowiek też może nosić w sobie skazy, niedoskonałości, a porażki, przykre chwile i cierpienie zostawiają po sobie ślad. trudne doświadczenia jednak po części tworzą to kim jesteśmy, a po okresie rekonwalescencji(naprawy) stajemy się silniejsi niż przedtem. Wyleczone rany nie są powodem do wstydu, a dumy. Pokazują historię człowieka i dzięki nim jesteśmy ciekawsi i wewnętrznie bogatsi. Złote blizny, tak samo jak na naczyniu sprawiają, że i my stajemy się unikalni i bardziej doświadczeni.
Kintsugi to również część szerszej filozofii zwanej wabi sabi, która zwraca uwagę na piękno niedoskonałości. O filozofii wabi sabi dowiecie się jednak więcej w kolejnym wpisie.
