Co jest specjalnego w Tokio?

luke-jones-RrvEjANGRIM-unsplash

Wspaniałe miasto Tokio(które w języku japońskim zapisuje się znakami kanji 東京

  oznacza “ wschód“, natomiast  to “stolica), miasto znane niegdyś jako Edo jest szczególne pod wieloma względami, dzisiaj jednak zajmiemy się jego szczególnym podziałem administracyjnym, bo wyróżnia się on na tle Japonii. 

Japoński system kategoryzacji miast jest zależny od liczebności i ich powierzchni. W całej Japonii większe miasta takie jak np. Kioto czy Kobe są kategoryzowane jako tzw. designed city(指定都市), oznacza to mniej więcej tyle, że są one na tyle duże że przejmują część obowiązków, które normalnie spoczywają na władzach prefektur. Żeby stać się takim miastem trzeba jednak spełniać kilka warunków, m.in. mieć powyżej 500 tys. mieszkańców. Miast zaliczanych do tej kategorii w Japonii jest obecnie 20. Dodatkowo designed cities, w swojej strukturze dzielą się na dzielnice/dystrykty w języku japońskim zwane ku(). Sam podział administracyjny miast jest o wiele szerszą kategorią, chociażby dlatego że przed designed cities mamy core cities(200 tys. mieszkańców). Wszystko jednak sprowadza się do tego jaką autonomię otrzyma takie miasto, a w jakich kwestiach będzie decydować prefektura.Co ciekawe Tokio nie należy do kategorii designed cities. Tokio jest jedynym w Japonii miastem na prawach prefektury. W 1943 doszło do połączenia prefektury Tokio(東京府, Tōkyō-fu) z miastem Tokio(東京市, Tōkyō-shi), tworząc dzisiejszą Metropolię Tokio(東京都 Tōkyō-to). Metropolia ma obszar o wielkości ponad 2 tysięcy km². Miasto Tokio istniejące w latach 1889-1943 dzieliło się na 35 dzielnic ku(), po połączeniu z prefekturą, dzielnice przeszły pod władze prefektury. W 1947 kilka dzielnic zostało połączonych, od tego momentu było ich 23. W tym samym roku zostało wprowadzone Prawo Lokalnej Autonomii(地方自治法), które stworzyło współczesny podział administracyjny Japonii. Prawo to wprowadziło również zupełnie nowy podział 23 dzielnic Tokio, które od tego momentu stały się Okręgami Specjalnymi Tokio(特別区 tokubetsu-ku). W skład jednego Okręgu Specjalnego wchodzi kilka dzielnic lub dystryktów. Mylące może być to, że niektórzy nazywają te Okręgi Specjalne dzielnicami, należy jednak pamiętać, że dzielnice lub też główne dzielnice to składowe Okręgów Specjalnych. Właśnie te 23 Okręgi specjalne tworzą dzisiejszy byt, który potocznie nazywamy miastem Tokio, mimo że miasto Tokio nie istnieje, to metropolia istnieje, która de facto jest prefekturą. 

Każdy Okręg Specjalny posiada wysoko posuniętą autonomię. Na przestrzeni  lat ich prawa i obowiązki ulegały zmianom. Dzisiaj okręgi posiadają własne władze legislacyjne i własną egzekutywę w osobie Gubernatora. Funkcjonują one na podobnych prawach co normalne miasta. W niektórych dziedzinach ze sobą współpracują, jak również współpracują z rządem całej prefektury, który obejmuje również część zachodnią prefektury.

Oprócz 23 Okręgów Specjalnych w skład Metropolii Tokio, wchodzą jeszcze tzw. Zachodnie Tokio lub region Tama, który składa się z wielu mniejszych miast, miasteczek i wiosek, oraz dwie wyspy. Mówiąc zatem o Tokio możemy mieć na myśli zarówno 23 Okręgi Specjalne, w których zlokalizowane są centra rozrywkowe, biznesowe, handlowe, przemysłowo-technologiczne, jak i o całym obszarze metropolitalnym. 

W skrócie można powiedzieć, że Tokio to ogromny zbiór miast, które wzajemnie tworzą jedno, wielkie supermiasto. Jeśli chodzi o liczebność Tokio, to w 23 Okręgach mieszka prawie 10 milionów ludzi, a na całym obszarze metropolitalnym jest to ponad 13 milionów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Inne

Uniwersytet Organizacji Narodów Zjednoczonych 国際連合大学

Jedyny w swoim rodzaju uniwersytet, który nie zawsze spełnia nasze wyobrażenia co do tego czym w ogóle jest uniwersytet, gdyż ten specyficzny akademicki podmiot odpowiedzialny za badania bardziej przypomina system zrzeszający instytuty z kilku miejsc na świecie, choć również pełni rolę uczelnianą, ma swoją siedzibę w Japonii, w dzielnicy Shibuya. Pomysłodawcą Uniwersytetu Organizacji Narodów Zjednoczonych(United Nations […]

Więcej
Inne

Kintsugi

Teraz coś dla wszystkich tych, którym ciężko rozstać się z ulubioną zastawą, filiżanką lub ceramiką, która na skutek nieszczęśliwego wypadku, potłukła się. Kintsugi(金継ぎ), lub też kintsukuroi(金繕い) to japońska metoda naprawiania potłuczonej ceramiki. kin(金) oznacza złoto, tsugi(継ぎ) pochodzi od słowa tsugiawaseru(継ぎ合せる), które oznacza łączyć, za to tsukuroi(繕い) oznacza naprawianie. Razem więc określenie to oznaczać może łączenie ze złotem […]

Więcej